Přečteno za srpen – říjen 2019 – Kvásek, Neobyčejný kluk, Všemi dary obdarovaná…

Nejlepší kniha za toto období

Kvásek – Robin Sloan

Protože si momentálně procházím čtecí krizí a plánuji do konce roku splnit reading challenge, rozhodla jsem se vzít do ruky hromadu knih, přečíst začátek a vybrat, který mě zaujme nejvíc. Vyhrála právě tato kniha, kterou jsem přečetla nakonec jen na dva zátahy a nevyspala se kvůli tomu do práce. Možná mě to tak chytlo i díky tomu, že s hlavní hrdinkou sdílím povolání, každopádně děj se točí hlavně okolo jídla. První polovina byla spíš komorní, ale mě naprosto dostala. Programátorka robotických ramen postupně objevuje svět kváskového chleba a zjistí, že tento nový koníček ji úplně pohltí. Druhá polovina už byla akčnější, ale možná pro mě malinko ztratila na tom počátečním kouzle. To kouzlo spočívalo v tom, že se vlastně toho mnoho nedělo, ale díky poutavému stylu jsem příběh doslova žrala. Na pět hvězd mi chyběl přeci jen trochu jiný konec, ale i tak je Robin Sloan mým objevem a Kvásek v tuto chvíli to nejlepší, na co jsem letos narazila.

Moje hodnocení: 4/5

 

Nejen pro mladší čtenáře

(Ne)obyčejný kluk – R.J. Palacio

Zábavná a dobře napsaná kniha pro mladší čtenáře ze školního prostředí. Hlavní hrdina je malý kluk, který začíná druhý stupeň základní školy. Z důvodu genetického poškození má deformovaný obličej. Na prvním stupni se učil doma a my budeme svědky jeho prvních krůčků v dětském kolektivu. Líbilo se mi, že autorka do knihy zařadila i příběhy dětí z jeho okolí a to, jak situaci vnímají oni. Doporučuji hlavně pro mladší čtenáře 9-15 let. Jako první jsem viděla film a řekla bych, že film obsahuje přesně to samé jako kniha. Kniha mi v tomto ohledu nepřinesla nic moc nového navíc. Osobně bych doporučila pustit si film, zvlášť pokud nepatříte do mladší věkové skupiny. Milý příběh, který mě bavil číst, ale bohužel na něj asi brzo zapomenu, nezanechalo to ve mě nic zvláštního.

Moje hodnocení: 3/5

Detektivní

Box 21 – Anders Roslund, Börge Hellström

Nevím ani, čím přesně to bylo, ale tato detektivka pro mě postrádala téměř veškerou napínavost a nedokázala mě k sobě připoutat či vyvolat jakékoli emoce. Jedna část – ta nejvypjatější – se mi četla dobře, jinak jsem se do čtení nutila. Rádoby nečekaný konec jsem uhádla někdy v půlce knížky. Byly tam přitom celkem hrozné věci, které by emoce tak nějak vyvolat měly, ale popsáno to bylo tak, že to na mě působilo asi stejně emotivně, jako číst telefonní seznam.
Témata: prostituce, drogy, pomsta

Moje hodnocení: 2/5

 

 

Trhlina – Jozef Karika

Chlápek v rámci brigády vyklízí nějaký dům a najde tam staré dokumenty z psychiatrie o muži, který se záhadně ztratil v horách. Vydá se tedy s přítelkyní a dvěma dalšími známými do hor to prozkoumat… Tajemný příběh rychle plyne (audiokniha měla kolem 4 hodin a docela mě vtáhla). Čekala jsem ale, že mě příběh opravdu vystraší a budu cítit napětí, což se nestalo. Autor píše dobře a další knížku od něj ráda zase přečtu (poslechnu). V rámci žánru ale bohužel nic nového.

Moje hodnocení: 3/5

 

 

Žena z kajuty č. 10 – Ruth Ware

Na detektivku od Ruth Ware jsem se těšila, protože její “Všude kolem černý les” mě velmi bavilo. Mladá novinářka po traumatickém zážitku s vloupáním do jejího bytu vyráží na služební cestu v luxusní lodi plné celebrit. Když v noci nemůže spát, něco zahlédne a má podezření, že viděla vraždu. Tuto skutečnost jí nikdo nevěří (protože měla traumatický zážitek a je na antidepresivech, navíc tu noc hodně pila…). Ona ale dál rozmlouvá s lidmi na palubě, protože si myslí, že vrah je někdo ze spolucestujících. Rozhovory s lidmi byly pro mě nudné, zápletka úplně klasická, dobře napsané, ale proboha kolikrát tady tohle už bylo? Nic mě nepřekvapilo, necítila jsem skoro žádné napětí, hlavní hrdinka mi také nebyla moc blízká a chovala se v některých situacích velmi podivně. Navíc obdobná kniha “Dívka ve vlaku” mě bavila mnohem víc. Můj pocit z toho je nějak neutrální, a to je pro mě málo.

Moje hodnocení: 2/5

Dystopie

Jádro Slunce – Johanna Sinisalo

Celkem dobrá dystopie, i když nic úplně tak nového mi nepřinesla, ale rozhodně autorčino pojetí zajímavé je. Hlavními tématy jsou drogová prohibice (hlavní hrdinka obchoduje s chilli papričkami) a genderové stereotypy. Kniha se příjemně čte díky krátkým kapitolám prostřídaným dopisy hlavní postavy a dalšímu úryvky. Zaujal autorčin popis synestézie a celkově má autorka docela dobrý styl který pomáhá vcítění do hlavních hrdinů.

Moje hodnocení: 4/5

 

 

 

Všemi dary obdarovaná – M.R. Carey

Poslechla jsem si začátek audioknihy a ten mě zaujal tak, že jsem ji následně zakoupila, nečetla jsem žádné anotace a podle ukázky netušila, že jde o variaci na zombie apokalypsu. V úvodu se seznámíme s prostředím základny, kde jsou vězněny, hlídány a vzdělávány děti. Tyto děti jsou něčím zvláštní – svou chutí na lidské maso. První část vypráví holčička Melanie – jedna z nich. Na zemi totiž proběhla nákaza, která z lidí dělá krvelačné bestie bez mozku. Tyto děti jsou ale jiné, mozek jim nepřestal fungovat… Další část je už mimo základnu a začne hrát hlavní roli mnohem více hlavních postav a mění se tak i postavy vypravěčů, je víc zaměřená na přežití v prostředí. Na to, že téma zombie apokalypsy vážně nemusím a zdá se mi vždy dost přitažené za vlasy, tak tady mě docela bavilo. Je to zábavné, oddechové, konec mě hodně překvapil. Pořád ale nic, co bych si přečetla znova, chyběla mi větší originalita, napětí, sympatie s kteroukoli postavou… Jinak v knize je pár scén kdy už to šlo do zbytečné nechutnosti (ne nějak extrémní spíš prostě zbytečné) a působilo to na mě trochu úchylně, ale není toho moc a je možné, že je to i způsobem projevu v audioknize.

Moje hodnocení: 3/5

Ostatní

Hry bez hranic – Michal Kašpárek

Krátký příběh o vyhořelém programátorovi her mě docela zaujal stylem psaní, má lehce sarkastický humor a dobré tempo děje. Kniha obsahuje vysoké množství narážek na aktuální trendy, hry, sociální sítě… Tyto narážky mě sice bavily, protože jsem v tom poznávala věci, které znám, ale příběh pravděpodobně nemá vyšší ambice zaujmout čtenáře za 5, nebo 10 let. Oceňuji narážky na kritické myšlení ohledně socialistických tendencí dnešních mladých lidí i ohledně uprchlické krize, takže knihu doporučuji k přečtení. Rozhodně se našly vtipné úseky i úseky k zamyšlení. Na čtvrtou hvězdičku mi tam ale chybí trochu větší uvěřitelnost.

Moje hodnocení: 3/5

 

 

 

One Reply to “Přečteno za srpen – říjen 2019 – Kvásek, Neobyčejný kluk, Všemi dary obdarovaná…”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *